Prosinec 2007

Eowyn

17. prosince 2007 v 20:08 | katenka |  Pán prstenů

Hnědý kabát

Štítonoška

Zelené šaty

Modré brokátové šaty

GANDALF

10. prosince 2007 v 14:46 | KATENKA |  Pán prstenů
Postava: Gandalf
Herec: Ian McKellen
Alias: Šedý poutník, Bílý jezdec, Tharkun, Mithrandir...
Rasa: Maia

Gandalf the White, Pippin a Merry


Gandalf na schodech u Dna Pytle

SMÍŠEK

10. prosince 2007 v 14:37 | KATENKA |  Pán prstenů
Postava: Smělmír Brandorád
Herec: Dominic Monaghan
Alias: Smíšek
Datum narození: 2982 T.V.
Rodiče: Saradoc a Esmerelda Brandorádovi
Rasa: hobit
Výška: 3,5 až 4,5 stopy
Přesvědčení: dobrý
Datum svatby: 14 Č.V.
Datum smrti: 67 Č.V.


Smělmír Brandorád


Smělmír Brandorád

THEODEN

10. prosince 2007 v 14:33 | KATENKA |  Pán prstenů
Postava: Theoden
Herec: Bernard Hill
Alias: N/A
Datum narození: TV 2948
Rodiče: Thengel, Morwen
Rasa: člověk
Výška: N/A
Přesvědčení: dobrý
Datum svatby: kolem 2977
Děti: Theodred


Theoden mezi Rohanskými

ABECEDA STŘEDOZEMĚ

10. prosince 2007 v 14:02 | KATENKA |  Pán prstenů
Adorn:Přítok řekyŽelíze, který s ní tvoří západní hranici Rohanu
Aglarond:"Třpytivé jeskyně" v Helmově žlebu
Almaren:ostrov na velkém jezeře uprostřed Středozemě
Alqualonde:"Labutí přístav", hlavní město a přístav na pobřeží Blažené říše
Aman:lažená říše, země Valar na západě
Amon Hen:vrch Oka, Vrch vidění, na vrcholu stála rozhledna
Anduina:Velká řeka, do které spadl Jeden prsten (uťatý ze Sauronovy ruky) Isildurovi, jednomu z Aragornových předků, a následně se ztratil. Za dlouhý čas jej našel až Déagol, který byl zavražděn Smeagolem, jež ukradl Prsten. Smeagol žil později pod Mlžnými horami, a vstoupil ve známost jako Glum. Když jelo Společenstvo prstenů ve člunech na jih od Lothlórienu, pluli právě po této řece, sledováni Glumem.
Angmar:černokněžnická říše na severu, taktéž obývaná Pánem Nazgulů, velitelem Sauronovy armády.
Arda:"Říše"-Název země, kterou běhěm Velké hudby stvořil Eru-stvořitel světa a Valar.
Arnor:Severní říše Númenorejců ve Středozemi
Barad dur:Temná věž, Sauronova pevnost v zemi Mordor
Baranduina (Brandyvína):řeka v Kraji
Belegaer:"Velké moře" na Západě, odděluje Středozem a Blažené říše
Belegost:trpasličí město v Modrých horách
Beleriand:Země, jež ležela ve Starých časech na západ od Modrých hor
Belfalas:území na jihu Gondoru, při pobřeží Belfalaské zátoky
Bílé hory (Ered Nimrais):leží jižně od Mlžných hor
Brána Morie:Durinova brána opatřená nápisem "Nechť promluví přítel a vejde", která se Společenstvu otevřela po tom, co Gandalf řekl slovo "mellon"-v elfštině "přítel".
Bruinen (Bouřná):řeka v Kraji
Bruinenský brod:při přechodu řeky Bouřné byl zde Frodo napaden devítkou Černých jezdců.
Caras Galadhom:město elfů, mezi jehož stromy bylo Společenstvo provedeno se zavázanýma očima elfem Haladirem. Zde byli pozdraveni Celebornem a Galadriel, v jejímž zrcadle (kamenná nádrž naplněná vodou) Frodo a Sam viděli věci, které se staly až dlouhou dobu po opuštění zlatého lesa Lothlórienu.
Celebrant (Stříberka):eka, jež protéká Lothlórienem, vléva se do Anduiny
Celebrantské pole:část starověkého bojiště mezi muži ze Západu a Východňany, oddanými Sauronovi.
Celduina (Bystrá řeka):řeka tekoucí z Ereboru do jezera Rhun
Cerin Amroth:"Amrothův pahorek" v Lórienu
Cuiviénen:jezero, u kterého poprvé procitli elfové.
Dagorland:"Bitevní pláň". Místo na sever od Mordoru, kde se na konci Druhého věku udála bitva mezi Sauronem a lidmi s elfy.
Dlouhé jezero:leželo jižně od Ereboru, stál na něm Esgaroth
Dol Amroth:pobřežní pevnost, odkud přijel princ Imrahil na pomoc Gondoru.
Dol Guldur:bývalá Sauronova pevnost ležící v nejjižnějším cípu Temného hvozdu. Temný pán byl vyhnán z této věže Bílou radou a přesídlil do Mordoru. Samozřejmě, že se pevnost stala místem pobytu Sauronova vojska v době války o Prsten. Poté byla nenávratně zničena elfy z Lórienu vedenými paní Galadriel.
Doriath:Skrytá země v Melianině pásu. Království, kde vládli Thingol a Melian.
Edoras:město v Rohanu, kde Gandalf poprvé slíbil pomoc králi Marky-Théodenovi. Později, po Sauronově vzestupu, se sem vrátil a odhalil zrádce-králova poradce Grímu, spíše známého pod přezdívkou Červivec. V kopcích jihozápadně od Edorasu ležel Halmův žleb, útočiště, do kterého byly ženy a děti z Marky posláni kvůli bezpečnosti, pod ochranu Théodenovy neteře Éowyn.
Emyn Beraid (Věžové kopce):kopce v západní části Kraje, na kterých stály Bílé věže
Emyn Duir (Temné hory):hory v Temném hvozdu
Emyn muil:skalnatá oblast obklopující jezero pod Rauroskými vodopády. Po rozpadu Společenstva tudy prošli Frodo a Sam na jižní stranu Mrtvých močálů a započali svou cestu podél Mordoru.
Erebor:Osamělá hora, místo, kde původně žil Král pod Horou-Thrain. Bylo to právě zde, kde vedl Bilbo svůj "slibný rozhovor" s drakem Šmakem, a kde se před hlavní bránou odehrála Bitva pěti armád (elfové, lidé a trpaslíci-podporováni Meddědem, Pánem orlů ze severu a jedním hobitem proti skřetům a vrrkům-divokým vlkům)
Erech:kopec, na kterém Aragorn shromáždil "armádu mrtvých" před tím, než u Pelargiru zaútočil na nepřátelskou flotilu.
Ered Lithui (Popelavé hory):přirozená severní hranice Mordoru
Ered Luin:Modré hory, které tvořily severozápadní pobřeží Středozemě.
meregion (Cesmínie):Říše Noldor (ve Druhém věku) na západ od Mlžných hor, kde vznikly elfské prsteny moci.
Eriador:Země mezi Mlžnými a Modrými horami, kde se nacházel taky Kraj.
Esgaroth:Jezerní město, postavené na Dlouhém jezeru. V Hobitovi Esgaroth navštívil Bilbo s trpaslíky po tom, co se jim podařilo uprchnout ze síní krále lesních elfů. Drak Šmak později zničil celé město svými plameny, ale nakonec byl zabit Bardem lučištníkem.
Fangorn (Entí les):starobylý les, kde Smíšek a Pipin (po útěku skřetům) poznali Stromovouse a ostatní enty. Stromovous potom vedl armádu entů-pastýřů stromů proti Sarumanově pevnosti Orthank v Železném pásu.
Gondolin (Skryté království):skryté město krále Turgona, které zničil Morgoth
Gondor:Království položené nejjižněji ve Středozemi (založeno ve Druhém věku Dúnedain-muži ze Západu), která byla za časů vyvrcholení války o Prsten přestavena Denethorem na předsunutou hlídku Minas Tirith. Denethor poslal svého syna Faramira do Osgiliathu-výprava zkončila jeho zraněním.
Harad:"Jih", země daleko na jih od Gondoru a Mordoru
Helmův žleb:obranné stanoviště v roklině. Pojmenováno po Helmu Kladivovi, jednom z prvních králů Rohanu. Opevnění bylo později stranou, za níž bojoval Aragorn, Legolas, Gimli a synovec krále Théodena Éomer, obhájeno před hordami skřetů.
Hildórien:místo na východě Středozemě, kde se poprvé probudili lidé.
Hobitín:hobití vesnice v Kraji. V hobitínském kopci se nacházelo Dno pytle, hobití nora s kulatými dveřmi a okny, kde přebývali Bilbo a Frodo Pytlíkovi, a kde se zrodilo celé dobrodružství okolo Prstenu.
Hůrka:místo, kde Frodo a jeho společníci zastavili U skákavého poníka, Frodo poprvé použil prsten, hospodský Ječmínek předal Frodovi zprávu od Gandalfa a skupina potkala Chodce.
Imladris-Roklinka:poslední domácké sídlo na jih od moře, dům Elronda Půlelfa. Toto místo navštívil Bilbo v Hobitovi (později zde i žil) i Frodo, který předstoupil před Bílou radu a uvolil se nést Prsten do Mordoru. Zde také vzniklo Společenstvo Prstenu.
Ithilien:země mezi Anduinou a horami Mordoru. Zde Frodo a Sam potkali Faramira, bratra Boromira, který je vzal na tajné místo za vodopády Henneth Annun, "okno zapadajícího Slunce".
Kosatcová pole:místo u Anduiny, kde byl zabit Aragornův předek Isildur, a kde byl ztracen Prsten.
Kraj:část Eriadoru, obývaná hobity. Kraj se dále členil na čtyři čtvrtiny, jejichž hlavní město se nazývalo Michel Delving.
Lórien:valinorské sídlo Valy Irma
Lothlórien
Marka:Název Rohirů pro jejich vlastní zemi
Menegoroth:"Tisíc jeskyní", skryté síně Thingola a Melian v Doriathu
Minas Morgul:"Černokněžnická věž", dříve Minas Ithil (věž vycházejícího měsíce), místo, kde se nacházel jeden z palantírů-vidoucích kamenů, později používaná Sauronem. Blízko Minas Morgul ležela cesta, kudy Glum vlákal Froda a Sama do doupěte Oduly-velkého pavouka. Úsek hlídaný touto bestií vedl do věže Cirith Ungol, postavené gondorskými, aby se z ní dozíralo na Mordor (zde byl potom Frodo zraněn Odulou a uvězněn skřety-později osvobozen Samem).
Minas Tirith:vež Ecthelionu, Strážní věž, původně Minas Anor (věž zapadajícího Slunce), hlavní město Gondoru. Sedm uzavřených zdí, obklopující pevnost s domem krále a bílou věží Ecthelionu, kde Denethor, poslední správce Gondoru a otec Boromira a Faramira, promlouval s palantírem a upadnouc pod Sauronovu vůli zešílel a uvěřil, že město bylo zajato Temným pánem. Ačkoli byl očekáván pád Gondoru, nestalo se tomu tak. V bitvě na Pelennorských polích, během níž padl král Théoden, se nepřátelé vzdali a vrátili se do Mordoru. Éowyn (převlečená za muže) zabila velitele nâzgulů, ale byla velice zle zraněna a před smrtí ji zachránilo jen hrdinství malého hobita Smíška. Její zranění bylo vyléčeno v Domě uzdravení. Po pádu Mordoru byl Aragorn v Minas Tirith korunován za právoplatného krále a oženil se s Arwen-Večernicí, dcerou Elronda Půlelfa.
Mindolluina:součást horského masivu Bílých hor, táhnoucích se podél cesty do Minas Tirith. Na severu, pod purpurovými mraky byl Druidský les.
Mithlond - Šedé přístavy:přístav na řece Luně, odkud poslední vlastníci Prstenů (Frodo, Bilbo, Gandalf, Elrond a Galadriel) odpluli na svou poslední cestu do nesmrtelné říše.
Mlžné hory:které navštívil Bilbo v Hobitovi. Pod horami se sbíhala spleť skřetích chodeb, kde Bilbo potkal Gluma a docela zvláštním způsobem získal Prsten.
Morannon:Černá brána, postavenamuži z Gondoru proto, aby mohli dohlížet na dění v Mordoru na počátku Třetího věku, po porážce Saurona.
Mordor:Černá země teroru, pojmenována po zkáze, která byla zaviněna přítomností Temného pána Saurona. Byla plná ostrých hor, skal a popraskané země.
Moria:"Černá jáma", pozdější název Khazad-dum
Mrtvé močály:močály na západní straně Dagorlandu (Bitevních plání), ležící u hranic s Mordorem. Přes toto zrádné území převedl Froda a Sama Glum.
Nargothrond:podzemní pevnost založená Finrodem Felagundem, zničena drakem Glaurungem
Nimrodel:říčka, vlévající se do Celebrantu
Númenor (elf. Andor-Darovaná země):"Západní říše",zaniklá říše Dúnedain
Obroviště:Místo, kde v Hobitovi Bilbo a trpaslíci upadli do zajetí zlobrů, kteří se za pomocí Gandalfa a východu Slunce proměnili v kámen. Kamenní zlobři byli o pár let později znovu objeveni Frodem a jeho přáteli.
Orodruina-Hora osudu (elf. Amon Amarath):Ohnivá hora, masa lávy a vřelých kamenů na Pláni Gorgoroth v Mordoru. Zde v ohnivých pecích Sauron stvořil Jeden prsten. V puklinách osudu, kam byl Prsten Frodem (a Glumem) vhozen, se roztavil. S koncem života Prstenu přišel i pád Mordoru, Frodo a Sam byli vysvobozeni Gwaihirem a jeho orly.
Orthank:věž v Železném pasu, sídlil zde Saruman
Osgiliath:pevnost hvězd, město Gondoru postavené ve Druhém věku. Zničeno nepřáteli.
Pelargir:přístav na Anduině, kde Aragorn a "armáda mrtvých" obsadili lodě korzárů z Umbaru. Když se potom armáda mrtvých odebrala na odpočinek, vzal Aragorn své muže na těchto lodích do Minas Tirith.
Rauroské vodopády:na jižním konci jezera Nen Hithoel. Na jihozápadním břehu stála hora Amon Hen (Hora Oka), kde Frodo usedl do "Sedla vidění" a viděl napříč Středozemí na Temnou věž Saurona.
Rmutný dol:údolí, skrze které Společenstvo prošlo po opuštění Morie. Ze Zrcadlového jezera (Kheled-zâram) stékala řeka Stříbřenka rovnou do Lothlórienu.
Rohan:rovná travnatá země, která dříve bývala "Koňskou zemí", ovládaná králem Théodenem z jeho Zlaté haly v Edorasu. Právě v Rohanu Gandalf našel, zkrotil a osedlal svého koně Stínovlasa.
Sirion:Velká řeka v Beleriandu
Soumračná jezera (Aelin-uial):bažinatá oblast, kde se řeka Aros vlévá do Sirionu
Starý hvozd:Frodo a jeho přátelé upadli do zajetí starého Vrbáka a byli osvobozeni Tomem Bombadilem, který je společně se svou ženou Zlatěnkou uvítal ve svém domě.
Stromovousův kopec:místo, kde se Aragorn, Gimli a Legolas znovu setkali s Gandalfem bílým.
Temný hvozd:ponurý les plný starých stromů potažených břečťanem. V Hobitovi zde trpaslíky napadli pavouci. Nakonec byli vysvobozeni Bilbem, jenž si nasadil Prsten a stal se neviditelným. Na jihozápadě Temného hvozdu stál Dol Guldur.
Větrov (Amon Sul):kdysi část staré rozhledny na kopci, kde Chodec (Aragorn) a jeho hobití společníci našli zprávu od Gandalfa vyrytou v kameni a kde byli napadeni Černými jezdci.
Železná tlama:v Mordoru, kam Frodo a Sam utekli ze zajetí skřetí armádou, která je vezla do Udun.
Železný pás-Angrenost:velký prstenec skal obklopující černou kamennou věž Orthanku, pevnosti Sarumana bílého (později Sarumana duhových barev). Když se Saruman stal spojencem Saurona, uvěznil zde svého bratra čaroděje-Gandalfa.(později byl Gandalf vysvobozen Gwaihirem-pánem větru a odnešen do Edorasu)