Srpen 2008

19. století

5. srpna 2008 v 20:03 | katenka |  Historie kabelek
19.století
Přibyly další vzory včetně prvních kožených kabelek a proutěných košíčků.Velkou oblibu si získala chatelaine s řetízkovými uchy, která se dala zavěsit na rukojeť deštníku.
Ve Francii vznikají noblesní krejčovské salóny haute couture,které šijí ke každému jednotlivému modelu klobouky,boty,kabelky...
Louis Vuitton založil roku 1860 v Paříži první firmu na výrobu kufrů a cestovních brašen.
Postupně začíná vyrábět i kabelky,které vyrábí dosud a jsou pro řadu žen měřítkem jejich společenského postavení.
Kabelky stále ještě nejsou samozřejmostí, ale vzniká množství variant pro různé příležitosti-do divadla,na vějíř,na toaletní potřeby,na ruční práce…
V období secese (1890-1910) se začíná tvarovat klasická dámská kabelka, mívá podobu velké peněženky, buď s pevným uzávěrem nebo stahováním na šňůrku.
Už asi 30 let vychází v ženských časopisech návody na výrobu kabelek.
Nastává období belle epoque (1910-1920), ve kterém se ženy začínají angažovat ve veřejném životě a nosí z praktických důvodů větší kabelky.
Ale stále jsou ještě v módě látkové vyšívané váčky nazývané ridicul nebo také reticule (z latinského slova reticulum, tzn. síťka).Tyto kabelky byly miniaturní a zhotovovaly se ze síťoviny,brokátu,ozdobnými šňůrkami tvořící ucho s různými třásněmi a střapečky.Z réticule se vyvinula moderní večerní kabelka s dlouhým uchem přes rameno.Dámy toho moc sebou nenosily protože líčení v této době se považovalo za necudné, a tak se používala jen labutěnka, pudr, flakon vůně.Peníze se většinou nenosily a útrata se zapisovala na účet ,který se každý měsíc platil.