19. století

5. srpna 2008 v 20:03 | katenka |  Historie kabelek
19.století
Přibyly další vzory včetně prvních kožených kabelek a proutěných košíčků.Velkou oblibu si získala chatelaine s řetízkovými uchy, která se dala zavěsit na rukojeť deštníku.
Ve Francii vznikají noblesní krejčovské salóny haute couture,které šijí ke každému jednotlivému modelu klobouky,boty,kabelky...
Louis Vuitton založil roku 1860 v Paříži první firmu na výrobu kufrů a cestovních brašen.
Postupně začíná vyrábět i kabelky,které vyrábí dosud a jsou pro řadu žen měřítkem jejich společenského postavení.
Kabelky stále ještě nejsou samozřejmostí, ale vzniká množství variant pro různé příležitosti-do divadla,na vějíř,na toaletní potřeby,na ruční práce…
V období secese (1890-1910) se začíná tvarovat klasická dámská kabelka, mívá podobu velké peněženky, buď s pevným uzávěrem nebo stahováním na šňůrku.
Už asi 30 let vychází v ženských časopisech návody na výrobu kabelek.
Nastává období belle epoque (1910-1920), ve kterém se ženy začínají angažovat ve veřejném životě a nosí z praktických důvodů větší kabelky.
Ale stále jsou ještě v módě látkové vyšívané váčky nazývané ridicul nebo také reticule (z latinského slova reticulum, tzn. síťka).Tyto kabelky byly miniaturní a zhotovovaly se ze síťoviny,brokátu,ozdobnými šňůrkami tvořící ucho s různými třásněmi a střapečky.Z réticule se vyvinula moderní večerní kabelka s dlouhým uchem přes rameno.Dámy toho moc sebou nenosily protože líčení v této době se považovalo za necudné, a tak se používala jen labutěnka, pudr, flakon vůně.Peníze se většinou nenosily a útrata se zapisovala na účet ,který se každý měsíc platil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama